Menu
Your Cart

Blog

Blog

Rady a tipy ako pestovať krušpán
18 máj 0 420
Ak potrebujeme na vlastnú výsadbu väčší počet krušpánov, ale máme hlboko do vrecka a mnoho času, môžeme si svojpomocne pri určitej dávke trpezlivosti a vytrvalosti dopestovať vlastné priesady krušpánu už za niekoľko rokov. Najčastejší spôsob pre množenie krušpánu je množenie pomocou polozdrevnatenýc..
18 máj 0 254
Pôda v okolí krušpánu by mala byť mulčovaná.Šetrí to náščas a krušpánu to pomáha. Mulčovaním krušpán chránime pred rastom burín a výkyvmi počasia. Tiež ním znižujeme odparovanie vody z pôdy a udržujeme kyprosť pôdy. Mulčovaním rastlín v okolí cca 30-50cm v okolí rastlín minimalizujeme súperenie o vo..
18 máj 0 121
Niektoré kultivary krušpánu prirodzene vytvárajú hustú vonkajšiu vrstvu lístia, zatiaľčo iné majú medzi stonkami a listami väčšie medzery. Mladým rastlinám sa treba spočiatku trocha venovať, zvlášť tým, pri ktorých popustíme uzdu svojej fantázie. Ak pre výsadbu zvolíme vhodný kultivar s ohľadom na ..
18 máj 0 292
V posledných rokoch straší pestovateľov krušpánu škodca zvaný vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis). Zelené húsenice môžu byť na prvý pohľad ťažko spozorované až kým neznečistia rastlinu svojimi výtrusmi a pavučinami. Tomuto cudzokrajnému škodcovi sa u nás s otepľovaním klímy pomaly začína dar..
18 máj 0 174
Méra krušpánová (Psylla buxi) sa živí vyciciavaním rastlinných štiav z najmladších výhonkov krušpánu čím spôsobuje deformáciu listov mladých výhonkov. Listy na napadnutých častiach rastliny sa deformujú a vytvárajú lyžicovitý tvar listov, prípadne pri zoskupení viacerých listov tvar podobný hlávkam ..
18 máj 0 258
V posledných rokoch je čoraz populárnejšie pestovanie tvarovaných krušpánov v nádobách. Takto pestované rastliny môžeme vídať pred vchodmi do budov v mestách alebo na terasách či balkónoch. Krušpány v nádobách je možné veľmi ľahko a rýchlo preusporiadať a tak vo veľmi krátkej dobe zmeniť dizajn pros..
18 máj 0 65
Krušpán sa využíva v záhradách už celé tisícročia. Prvé zmienky o ňom nájdeme už v 4. tisícročí pred n. l., kedy sa využíval na strihanéživé ploty v Egyptských záhradách. Neskôr Rimania tiež využívali jeho jemnozrnné drevo na výrobu predmetov bežného použitia ako hrebene, písacie dosky, ale i rámy o..
18 máj 0 249
Vzhľad a prosperita krušpánu sú závislé na zvolenom druhu alebo kultivare, lokalite umiestnenia (predovšetkým klimatické aspekty) a rastových podmienkach prostredia (okrem iného pôda, slnečný svit, množstvo zrážok). Preto je dôležité aby výber tej správnej odrody či kultivaru bol v súlade s klim..
Zobrazenie 1 až 8 z 8 (1 stránok)